Jak praca zdalna wpływa na wydajność firmy?

Praca zdalna to ostatnio gorący temat w mediach, w wielu artykułach omawiane są plusy i minusy umożliwienia pracownikom pracy w domu. Wiele firm od lat zatrudnia pracowników zdalnych, jednak z dużym powodzeniem.

 

Podczas gdy istnieją oczywiste korzyści z posiadania pracowników pracujących w domu – mianowicie, że oszczędzasz pieniądze na przestrzeni biurowej i eliminujesz czas na dojazdy – wpływ pracy zdalnej na produktywność nie zawsze jest tak jednoznaczny.

 

W rzeczywistości, pracownicy zdalni mogą być bardziej produktywni niż ci, którzy są zamknięci w biurze przez cały dzień. Jedno z badań wykazało, że osoby pracujące zdalnie były o 23% bardziej produktywne niż te, które codziennie musiały fizycznie przebywać w biurze. Wiele firm wymienia zmniejszenie rotacji pracowników w wyniku pracy zdalnej jako kolejną korzyść, nie wspominając o tym, że pracownicy zdalni są zazwyczaj szczęśliwsi i zdrowsi.

 

Należy jednak pamiętać, że zależy to od tego, jak dobrze zarządzasz oczekiwaniami pracowników dotyczącymi tego, co mogą zrobić, gdy nie ma ich w biurze. Dobrą praktyką jest dostarczanie regularnych aktualizacji, jeśli to możliwe, i częste sprawdzanie ich stanu (być może przy użyciu narzędzia komunikacyjnego, takiego jak HipChat), aby upewnić się, że czują się wspierani i zachęcani w ciągu dnia.

 

Podobne artykuły znajdziesz na stronie teamowi.pl