Dermatochirurgia to dział dermatologii, który zajmuje się usuwaniem zmian pojawiających się na skórze. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób przebiega leczenie dermatochirurgiczne, mamy dla ciebie krótki opis, który pomoże ci podjąć właściwą decyzję o wizycie u lekarza.
Diagnoza dermatologiczna
Jeśli widzisz u siebie podejrzane zmiany skórne, zwłaszcza takie, których wcześniej nie było, albo takie, które zaczęły się w ostatnim czasie zmieniać i rozrastać, powinieneś koniecznie skonsutować je z lekarzem. Bardzo ważne jest postawienie prawidłowej i szybkiej diagnozy, która pozwoli zdecydować, czy zmiany te są niebezpieczne, potencjalnie niebezpieczne czy niegroźne.
Lekarz specjalista zdiagnozuje zmiany za pomocą dermatoskopu i na tej podstawie oceni, czy powinny być usunięte. Jeśli tak, nie powinieneś się wahać – lepiej usunąć je jak najwcześniej, nim się rozrosną albo zmienią w zmiany nowotworowe.
Jakie zmiany usuwamy dermatochirurgiczne?
Dział dermatologii, który zajmuje się usuwaniem zmian skórnych, nazywany jest dermatochirurgią. W ramach tej specjalizacji lekarze usuwają takie zmiany jak kaszaki, naczyniaki, włókniaki, kępki żółte, brodawki łojotokowe, znamiona barwnikowe (potocznie „pieprzyki”), blizny przerosłe (keloidy), zmiany przednowotworowe i nowotworowe skóry, a także wrastające paznokcie.
Metody usuwania
W zależności od tego, z jaką zmianą mamy do czynienia, może być usunięta na różne sposoby. Lekarz może wybrać klasyczne wycięcie chirurgiczne, usuwanie laserowe, elektrokoagulację lub krioterapię. Warto przy tym zauważyć, że każda zmiana badana jest następnie histopatologicznie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresem http://www.dermatoestetica.pl/.