Rodzaje rur preizolowanych

Rury preizolowane to specjalne odmiany systemów orurowania. Wybierane są do konkretnych typów instalacji, które wymagają szczególnie intensywnej ochrony. Najczęściej są to instalacje przemysłowe lub budowlane, w których zastosowanie rur preizolowanych pozwala uniknąć potencjalnych awarii i uszkodzeń. 

Konstrukcja rur preizolowanych 

Podstawową cechą rur preizolowanych jest ich konstrukcja, na którą składa się kilka warstw o odmiennym charakterze i funkcjach. Pierwszą jest warstwa izolacyjna, wykonana z materiałów o maksymalnym stopniu szczelności. Kolejną jest warstwa przewodowa, nazywana także medialną. Obok nich, znajduje się także warstwa płaszczowa, nazywana osłonową. 

Zazwyczaj w obrębie jednej rury stosuje się kilka grup materiałów – mieszanki stali, miedź, tworzywa sztuczne (polietylen, polibutylen). Materiały te powinny być dopasowane do typu środowiska, które będzie na nie oddziaływać. Rurociągi preizolowane odznaczają się dzięki temu wyjątkowo długą żywotnością. 

Peszle do rur preizolowanych 

Często stosowanym dodatkowym zabezpieczeniem są osłony peszlowe. Są to elastyczne, giętkie otuliny, które chronią znajdujące się wewnątrz rury i przewody przed dostępem czynników zewnętrznych – między innymi przed mechanicznymi uszkodzeniami izolacji. Peszle występują w wersji karbonowej i gładkiej. Mogą też różnić się grubością ścianki oraz stopniem sprężystości.

Wytrzymałość rur preizolowanych 

Rury preizolowane są odporne na wysokie i niskie temperatury, a także ich dobowe wahania. Są też odporne na naprężenia oraz na oddziaływanie wilgoci i chemikaliów. 

Rury z warstwą polietylenową są wybierane z uwagi na ich optymalną izolację termiczną. W porównaniu do nich, rury z pianki poliuretanowej gwarantują lepszą izolację dźwiękową, a tworzony z nich system orurowania będzie bardziej elastyczny i sprężysty.