Przewody typu VGA znajdują rozmaite zastosowanie. Wykorzystuje się je do podłączania sprzętu video – monitorów, telewizorów, projektorów. Są to przewody do transmisji analogowej, pozwalające zachować dobrą jakość obrazu oraz wysoką częstotliwość odświeżania. VGA wykorzystuje się zarówno w systemie kina domowego, jak i w realizacji profesjonalnych i zaawansowanych projektów.
Specyfika złączy VGA
VGA to skrót od Video Graphics Array. Złącza te nazywane są także D-Sub. Są to przewody analogowe pozwalające podłączyć różne urządzenia audio elektroniczne oraz transmitować ich sygnał. Maksymalna rozdzielczość obrazu, z jakim pracują złącza typu VGA, to 2048×1536 z częstotliwością odświeżania na poziomie 85 Hz. Parametry te wystarczają w zupełności do wykonywania codziennej pracy w wielu miejscach – biurach, recepcjach, gabinetach. W domowym użytku wykorzystuje się je do transmisji i wyświetlania filmów oraz danych internetowych.
W wyborze przewodu VGA liczy się jego długość, która ma wpływ na jakość obrazu. Odległość dzieląca złącze w karcie graficznej od monitora (lub innego podpinanego sprzętu) nie powinna być zbyt duża. Warto też unikać plątania przewodu oraz jego nadmiernego napięcia.
Specyfiką tego przewodu jest fakt, że dwukrotnie dokonuje on konwersji – z danych cyfrowych na analogowe oraz odwrotnie. Wybierając kabel VGA, warto pamiętać, że przewód ten nie będzie transmitował danych audio, dlatego konieczne jest dysponowanie osobnym wejściem i przewodem do przesyłu takich danych.
W trakcie zakupów warto zwrócić uwagę na obecność wtyczki kątowej, która ułatwi podpięcie przewodu oraz jego ułożenie w sposób wygodny i ułatwiający pracę. Ważna jest także obecność filtru redukującego zakłócenia oraz warstwa ekranowania, które będzie minimalizować potencjalne zakłócenia.