Jakie szkolenia IT najlepiej wybrać?

Wybór najlepszego szkolenia IT może być trudnym procesem. Różnorodność różnych rodzajów szkoleń tam może wydawać się przytłaczająca, a to, jakie szkolenie IT wybierzesz, zależy w głównej mierze od Twoich indywidualnych potrzeb, można wyróżnić jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać, szukając odpowiedniego kursu szkoleniowego. Zwróć więc uwagę na:

  • koszt szkolenia
  • długość kursu 
  • rodzaj certyfikatu, jaki można zdobyć po zakończeniu szkolenia
  • umiejętności, które chcesz nabyć

Rodzaje certyfikatów IT

Istnieje kilka różnych rodzajów certyfikacji IT:

Certyfikaty techniczne 

Sprawdzają one Twoją wiedzę techniczną i kompetencje w konkretnym obszarze. Zazwyczaj otrzymuje się je po zdaniu egzaminu z określonej technologii (np. Microsoft Windows Server). Certyfikaty techniczne pozwalają pokazać potencjalnym pracodawcom, że posiadasz określone umiejętności. Nie oznaczają one jednak, że faktycznie wykonałeś jakąkolwiek pracę z tą technologią w rzeczywistych sytuacjach, a jedynie, że znasz ją teoretycznie. Dlatego niektórzy pracodawcy wymagają od kandydatów rzeczywistego doświadczenia w pracy z daną technologią, zanim rozważą ich zatrudnienie.

Certyfikaty zawodowe 

Świadczą one o umiejętności zastosowania wiedzy w rzeczywistych sytuacjach. Są one często bardziej rygorystyczne niż certyfikaty techniczne, wymagają więcej czasu na naukę i często wiążą się z opłatami za przystąpienie do egzaminu (choć istnieją pewne darmowe alternatywy).