Czym jest lusterko fotochromatyczne?

Choć lusterko wsteczne w Twoim samochodzie może być jednym z najważniejszych elementów pojazdu, możesz nie wiedzieć, że istnieje specjalny rodzaj lusterka, który został zaprojektowany właśnie do użytku w samochodach. Znane jako fotochromatyczne lusterko wsteczne, urządzenie to zostało stworzone ze specjalną powłoką na szkle, która pomaga mu przyciemniać i rozjaśniać się w odpowiedzi na zmiany światła.

 

Regulacja odbywa się dzięki fotochromatycznej folii nałożonej na tylną powierzchnię lusterka. Folia ta zawiera cząsteczki halogenków srebra, które są wrażliwe na światło ultrafioletowe. Pod wpływem promieniowania UV cząsteczki te zaczynają się rozpadać i uwalniają elektrony. Te elektrycznie naładowane cząstki przechodzą przez małe otwory wokół krawędzi lustra i zmieniają właściwości odbicia obszarów folii pokrytych przewodzącym polimerem. Obszary przewodzące odbijają więcej światła, gdy są naładowane dodatnio, co sprawia, że są ciemniejsze niż obszary nienaładowane, które odbijają mniej światła. Pod względem sposobu działania, lustra fotochromatyczne są podobne do ciekłych kryształów stosowanych w niektórych rodzajach ekranów telewizyjnych – właściwości odbijające pomiędzy naładowanymi i nienaładowanymi obszarami można zmienić poprzez przyłożenie ładunku elektrycznego.

 

Podczas jazdy samochodem, zwłaszcza w bezpośrednim świetle słonecznym, lusterko wsteczne musi być przejrzyste, aby można było wyraźnie zobaczyć, co jest za nim.

 

Podobne artykuły znajdziesz na stronie startmoto.pl