Jak działa witamina C?

Witamina C jest jedną z najbardziej znanych witamin, ale jest też jedną z najbardziej niezrozumiałych. Błędne przekonanie, że witamina C jest tylko lekarstwem na szkorbut, istnieje od wieków. W rzeczywistości witamina C robi znacznie więcej niż tylko pomaga zapobiegać szkorbutowi.

 

Główną funkcją witaminy C jest pomoc organizmowi w produkcji kolagenu, białka znajdującego się we wszystkich tkankach łącznych, takich jak skóra, więzadła i ścięgna. Witamina C w rzeczywistości pomaga całemu organizmowi produkować kolagen, upewniając się, że niektóre komórki pracują prawidłowo i działając jako przeciwutleniacz. To sprawia, że witamina C jest przydatna do gojenia się ran, naprawy skóry i produkcji kolagenu w obszarach takich jak dziąsła i zęby.

 

Witamina C jest również przeciwutleniaczem, który działa w celu zwalczania wolnych rodników, które są produkowane naturalnie w miarę funkcjonowania organizmu lub powstają, gdy oddychasz zanieczyszczonym powietrzem lub jesz niezdrową żywność. Wolne rodniki powodują uszkodzenia zdrowych komórek. Przeciwutleniacze działają w celu wyeliminowania wolnych rodników, zapobiegając uszkodzeniom zdrowych komórek. Witaminę C można znaleźć w wielu owocach i warzywach, w tym w pomarańczach, truskawkach i słodkich ziemniakach.

 

Podobne artykuły znajdziesz na stronie brainboss.pl